آمادگی برای عمل تخمک گیری

عمل تخمک گیری با یک بیهوشی کوتاه مدت قابل انجام است. در این پروسه، پزشک با استفاده از دستگاه سونوگرافی فولیکول ها را مشاهده می کند و با سوزن های مخصوص، مایع فولیکولی همراه با تخمک کشیده می شود. این عمل سرپایی بوده و بیمار در همان روز ترخیص می شود.
بیمار باید از ساعت ۱۲ شب قبل، ناشتا باشد، دوش گرفته و وسایل قیمتی همراه خود نداشته باشد.

آمادگی برای انتقال جنین

انتقال جنین روش پیچیده‌ای نیست و بدون بیهوشی انجام می‌شود. در این روش، جنین‌ها به وسیله یک لوله باریک و مخصوص به داخل رحم منتقل می‌شوند.
این پروسه نیازی به ناشتا بودن ندارد و قبل از انتقال جنین بهتر است مثانه نیمه پر باشد.

آمادگی برای IUI

این پروسه نیاز به بیهوشی و ناشتا بودن ندارد و بیمار حدود یک ساعت پس از انجام عمل، مرخص می شود.

آمادگی برای اعمال لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، سرکلاژ و کورتاژ

انجام عمل های نامبرده با بیهوشی عمومی صورت می گیرد و نیاز است که بیمار ناشتا باشد. بیمار در همان روز پس از انجام عمل، ترخیص خواهد شد.

آمادگی برای عمل بیوپسی از بیضه

این عمل سرپایی بوده و معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود. برای انجام آن، بیمار باید ناشتا باشد که پس از چند ساعت ترخیص شده و نیاز به بستری شدن نخواهد داشت.

توصیه های پس از انجام عمل تخمک گیری و انتقال جنین
  • دقت نمایید که بعد از عمل پانکچر، تخمدان ها حساس و دردناک می باشند. از حرکات ناگهانی و برداشتن وسایل سنگین جداً خودداری شود. وجود درد خفیف شایع است و مصرف مسکن های ساده مانند استامینوفن و مفنامیک اسید بلامانع می باشد.
  • دقت نمایید که به دلیل بیهوشی حین عمل پانکچر، لازم است غذاهای سبک و ساده در حجم کم میل شود.
  • جهت جلوگیری از یبوست، لازم است میوه جات و سبزیجات تازه و مواد ملین مانند روغن زیتون مصرف شود. از مصرف غذاهای شور و نفاخ خودداری شود.
  • انتقال جنین معمولاً نیاز به بیهوشی و بستری طولانی مدت ندارد و مدتی بعد از انجام عمل ترخیص می شوید. پس از انتقال جنین، استراحت مطلق لازم نیست و می توانید به دستشویی بروید و دوش کوتاه مدت بگیرید. از انجام کارهای سنگین و نزدیکی، جداً خودداری شود.
  • در صورت بروز درد شدید و طولانی، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، احساس ضعف شدید و غش کردن و یا ورم کردن، به مرکز IVF مراجعه فرمایید. داروها را طبق دستور پزشک و با دقت کامل مصرف نمایید.
  • اولین آزمایش خون، ۲ هفته بعد از انتقال جنین انجام و ۳ روز بعد مجدداً تکرار شود. جواب آزمایشات را به مرکز ناباروری اطلاع داده و در مورد نحوه مصرف داروها کسب تکلیف نمایید.
  • هرگز داروها را سر خود قطع ننمایید. در صورت کم بودن داروها، حتماً آن را تهیه و به طور منظم مصرف نمایید. دقت کنید که حداقل تا ۲۰ روز بعد از انتقال جنین، دارو داشته باشید.

بازگشت به بخش راهنما